PROGRAM 2019

Friday, October 18

IcheriSheher GizGalasi
RotundaJazzClub

21:00 FREEDOMS TRIO (Norway, Brasil, Mozambique)                         

RotundaJazzClub

Saturday, October 19

RotundaJazzClub

19:00 MASAA (Germany, Lebanon)                                                     

RotundaJazzClub

21:00 GIUSEPPE MILLACI VOGUE TRIO (Italy, Belgium)                   

RotundaJazzClub

23:00 JAM SESSION                                                                  

RotundaJazzClub

Sunday, October 20

RotundaJazzClub
Rotunda
CineClub / Landmark

19:00 JULIE ERIKSSEN QUARTET (France)                   

RotundaJazzClub
RotundaJazzClub
RotundaJazzClub

Monday, October 21

History Of European Jazz
Rotunda
RotundaJazzClub

20:00 YURI HONING QUARTET (The Netherlands)                            

MughamCenter
RotundaJazzClub

21:00 ARON TALAS TRIO (Hungary)                                                     

23:00 JAM SESSION                          

RotundaJazzClub

Tuesday, October 22

17:00 I AM JAZZMAN Final concert and Award                 

Mugham Center

14:00 SEMINAR BY SIYAVUSH KERIMI            

Traditional Instruments In Jazz
NationalConservatoire

23:00 JAM SESSION                          

RotundaJazzClub

23:00 JAM SESSION                          

RotundaJazzClub

19:00 BROADWAY EXPRESS SHOW 

MusicalComedyTheater
RotundaJazzClub

21:00 TURAL RAPHAEL & SULTAN HUSEYN (Azerbaijan)

20:00 PHOTO EXHIBITION BY MIRCEA ALBUTIU (Romania)            

23:00 JAM SESSION                                                                  

12:00 I AM JAZZMAN Competition part II        Free Entrance                 

16:00 JAZZ FILM  Presented by Ulvi Mehdi                                                                      

RotundaJazzClub
CineClub / Landmark

17:00 OPEN AIR CONCERT                          

15:00 WORKSHOP BY GIUSEPPE MILLACI TRIO (Italy, Belgium)                               

16:00 JAZZ FILM  Presented by Ulvi Mehdi                                                                      

21:00 ERCUMENT ORKUT TRIO (Turkey)                   

23:00 JAM SESSION                                                                  

12:00 I AM JAZZMAN Competition part III       Free Entrance                 

15:00 SEMINAR BY VIRGIL MIHAIU (Romania)                 

19:00 KRZYSZTOF KOBYLINSKI (Poland)                           

Thursday, October 24

19:00 AFGAN RASUL TRIO (Azerbaijan)               

RotundaJazzClub

Friday, October 25

RotundaJazzClub

23:00 JAM SESSION                          

Saturday, October 26

19:00 CLARE PARSONS & ERAN HAR EVEN (Luxemburg)

RotundaJazzClub

23:00 JAM SESSION                          

RotundaJazzClub

20:00 SEKOU KOUYATE GROUP (Guinea)

MusicalComedyTheater

21:00 ELBEY MAMEDZADEH QUARTET ft. ANDREY K.(Azerbaijan,Russia)                          

RotundaJazzClub

19:00 NILS BERG & MUSIC MUSIC MUSIC (Sweden)               

RotundaJazzClub

21:00 KIRKE KARJA TRIO (Estonia)                          

RotundaJazzClub

Wednesday, October 23

16:00 JAZZ FILM Presented by Ulvi Mehdi               

CineClub / Landmark

21:00 AFSHIN ALIZADEH QUINTET (Azerbaijan)

RotundaJazzClub

20:00 R.SULTANOV C.ÇANKAYA N.ÖLMEDAL (Azerbaijan,Turkey,Sweden)                 

MusicalComedyTheater

24:00 JAM SESSION                          

RotundaJazzClub

Sunday, October 27

16:00 JAZZ FILM Presented by Ulvi Mehdi               

CineClub / Landmark

20:00 TOFIQ JABBAROV & BAKUBA BAND (Azerbaijan)

RotundaJazzClub

22:30 TRYGVE SEIM QUARTET (Norway)

RotundaJazzClub
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram

OFFICIAL BAKU JAZZ FESTIVAL WEBSITE 2015 © FONDATION OF BAKU JAZZ ALL RIGHTS RESERVED 

DEVELOPPED BY EFENDI STUDIO